×
Wyszukaj w serwisie

11 MAJA - Dzień Bez Śmiecenia

Nie śmiecąc chronisz środowisko i szanujesz naszą wspólną przestrzeń życiową – pamiętaj o tym przez cały rok! A jak świętować 11 maja? Warto włączyć się w działania związane z Dniem Bez Śmiecenia. Zobacz, co możesz zrobić, sprawdź w Wydarzeniach czy są organizowane działania w Twojej okolicy lub sam stań się organizatorem.

 „Kultura segregacji – wchodzisz czy wypadasz?” - pod takim hasłem odbywa się jubileuszowy Dzień bez śmiecenia, który obchodzimy już od dziesięciu lat, zawsze 11 maja. Dlaczego akurat w ten dzień?

Dokładnie 11 maja 2001 r. rozpoczął funkcjonowanie polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi dyrektywy UE 94/62. Wtedy Sejm przyjął pakiet ustaw regulujących m.in. kwestie gospodarowania odpadami opakowaniowymi przez przedsiębiorców.

Natomiast sam "Dzień bez śmiecenia" został ustanowiony dzięki działaniom młodzieży z kilkunastu krajów w ramach programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Przedsięwzięcie firmowane jest przez Pro Europe, które zrzesza organizacje odzysku, a w Polsce "Dzień bez śmiecenia" finansowany jest i koordynowany przez Rekopol - Organizację Odzysku Opakowań.

Polecamy zapoznanie się ze stroną internetową akcji www.dzienbezsmiecenia.pl

Dzien_bez_smiecenia_kartkaA4_OK.png

*Źródło: www.dzienbezsmiecenia.pl