×
Wyszukaj w serwisie

EKOODKRYWCY NA TROPIE GAZÓW CIEPLARNIANYCH

Zespół Szkół  w Dobrzeniu Wielkim od marca bieżącego roku realizuje projekt „Nasza Ziemia – Nasza Sprawa, czyli jak sztuczne drzewa mogą zmniejszyć globalne ocieplenie.”

Projekt jest laureatem konkursu grantowego Eko Odkrywcy 4, którego organizatorami są Henkel Polska Sp. z o.o. (właściciel marki Persil), drogerie Rossmann oraz Fundacja Nasza Ziemia.

W celu realizacji projektu, spółka Prowod udostępniła uczniom Zespołu Szkół W Dobrzeniu Wielkim  teren składowiska odpadów wraz z PSZOK, które znajduje się w Chróścicach. Obecnie na czynną kwaterę przyjmuje się tylko odpady budowlane, pozostałe zaś trafiają na Regionalną Instalację do Opola lub do specjalistycznych firm. Pierwsza kwatera, zrekultywowana kilka lat temu tworzy miejsce otoczone zielenią z punktem widokowym.

17 maja 2017 roku młodzież naocznie mogła sprawdzić co stało się z odpadami gromadzonymi przez lata na Gminnym Składowisku Odpadów Komunalnych.

Przeprowadzone badania wykazały, że poziom dwutlenku węgla jest w normie. Zaobserwowano także obecność drugiego w kolejności gazu cieplarnianego – metanu. Dzieje się tak dlatego, że podczas rozkładu szczątków organicznych znajdujących się pod zwałami ziemi wydziela się właśnie ten gaz. Co pewien czas pracownicy, z zachowaniem środków ostrożności, zapalają go przez otwory wentylacyjne, aby nie doszło do wybuchu. Z prowadzonego na bieżąco monitoringu składowiska wynika, że w chwili obecnej metanu jest już bardzo mało.

Ekoodkrywcy stwierdzają, że każde składowisko powinno zostać tak zrekultywowane, aby środowisko naturalne nie cierpiało z powodu działalności człowieka.