×
Wyszukaj w serwisie

DOMEK DLA OWADÓW na oczyszczalni ścieków w Dobrzeniu Wielkim

Domki dla owadów pożytecznych … dlaczego warto?

 

"Kiedy pszczoła zniknie z powierzchni Ziemi, człowiekowi pozostaną już tylko cztery lata życia. Skoro nie będzie pszczół, nie będzie też zapylania. Zabraknie więc roślin, potem zwierząt, wreszcie przyjdzie kolej na człowieka..."    Autor: Karol Darwin

 

Człowiek lubi cały czas coś poprawiać, unowocześniać, zmieniać… Jednak nie każda ingerencja człowieka jest dobra, ponieważ w przyrodzie często prowadzi do zachwiania naturalnie panującej równowagi. Działania człowieka polegające m.in.  na stosowaniu pestycydów, oprysków, likwidacji naturalnych miododajnych łąk, likwidowaniu przydomowych ogródków, wycinaniu drzew przyczyniają się do zmniejszania populacji pożytecznych owadów.

I w takich przypadkach domek dla owadów zwabia pożyteczne owady do ogrodu, parku, a u nas w Spółce na oczyszczalnię ścieków w Dobrzeniu Wielkim. Hotelik dla owadów pomaga przetrwać im ciężkie warunki, szczególnie w chłodne dni. Pamiętajmy, że owady są bardzo pożyteczne, są odpowiedzialne za zapylanie zjadanych przez nas roślin, np. jabłoni, wiśni, ogórków, czy też marchwi, a także są sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami.  Dzięki nim pożywienie mamy nie tylko my, ale również zwierzęta poprzez dostarczaną im paszę.

PROWOD Sp. z o.o. włącza się w akcje proekologiczne, które pokazują jak ważną rolę spełnia dla nas środowisko i jak wiele my – ludzie możemy zdziałać dbając o nie poprzez nawet najdrobniejsze gesty, zaczynając od siebie. Stąd wspieranie przez nas inicjatywy Pikniku Ekologicznego, którego pomysłodawcą jest portal Opowiecie.info, na którym poruszane są przeróżne tematy dotyczące środowiska. Włączamy się w działania Opowiecie.info, ich corocznego inicjatora. Do tej pory sadziliśmy drzewa, budowaliśmy budki lęgowe, w tym roku mimo braku organizacji samego Pikniku stawiamy domki dla owadów. Gdyby nie obecna sytuacja epidemiologiczna znów mielibyśmy okazję by się spotkać, porozmawiać, wymienić doświadczenia, a także poprzez zabawy, konkursy, quizy wzajemnie się uczyć.

Na koniec warto wspomnieć, iż wybrana lokalizacja dla jednego z kilkunastu domków dla owadów nie była przypadkowa. Chcemy, by zmodernizowany obiekt oczyszczalni ścieków oprócz swojej głównej funkcji, jaką jest oczyszczanie ścieków był miejscem, w którym również możemy przekazywać wiedzę na temat ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym uczniowie odwiedzą nas z wizytą na oczyszczalni ścieków, gdzie powstała specjalna ścieżka edukacyjna, a także mamy przygotowaną prezentację multimedialną dotyczącą działania obiektu. Będziemy mogli również zobaczyć, czy w naszym hoteliku dla owadów pojawili się mile widziani goście.

Zapraszamy do odwiedzin szkoły (Regulamin zwiedzania obiektów dostępny na stronie www.prowod.pl w zakładce „O firmie”), a tymczasem życzymy najmłodszym miłych i bezpiecznych wakacji.